سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی

ویژگی های سنگ ساختمانی خوب
ایوب علیزاده
1399/5/25
0 نظر

 
 یک سنگ ساختمانی با کیفیت باید ویژگی های زیر را داشته باشد که به همه آن ها می پردازیم
 
از نظر ظاهری
سنگ‌های ساختمانی که در قسمت ‌های نمای ساختمان به کار می‌ روند باید ساختار بی‌ نقص و فشرده ‌ای داشته باشند. سنگ ‌هایی با رنگ روشن معمولاً به سنگ‌ هایی که تیره‌ رنگ هستند ترجیح داده می‌ شوند و به نظر می ‌رسد سنگ ‌های تیره در طول زمان کاربرد خود را در نما از دست خواهند داد. سنگ‌ های نما نباید حفره ‌های رسی، رگه و یا لکه ‌های رنگی داشته باشند.


از نظر ساختار

زمانی که یک سنگ شکسته می‌ شود، نباید ظاهر خود را از دست بدهد، به عبارتی باید ساختار یکدست و یکپارچه ‌ای داشته باشد. ساختار سنگ ساختمانی باید فاقد هرگونه حفره، ترک‌ خوردگی و یا تکه‌ هایی از مواد شل و نرم باشد. چینه ‌بندی سنگ که معمولاً در تکه سنگ‌ های رسوبی دیده می ‌شود، نباید با چشم غیرمسلح قابل‌ رؤیت باشد. سنگ گرانیت مروارید مشهد یک نمونه خوب برای استفاده در پروژه های ساختمانی می باشد.


از نظر مقاومت

سنگ‌ های مورد استفاده در سازه ‌ها باید از مقاومت و دوام بالایی برخوردار باشند تا در مقابل تغییرات جوی تجزیه نشوند و دچار فروپاشی نگردند. به ‌طور معمول سنگ ‌ها می ‌توانند در برابر نیروهایی که از طرف سازه به آن‌ ها وارد می‌ شود، مقاومت کنند اما در ساختمان‌ هایی که نیروهای وارده غیر عادی هستند، باید حتماً مقاومت آن‌ ها مورد آزمایش قرار گیرد. سنگ‌ هایی که دارای ساختار کریستالی فشرده خوبی هستند، دارای مقاومت بیشتری می‌باشند. مقاومت فشاری سنگ‌ های ساختمانی در عمل در بازه‌ای بین 60 تا 200 نیوتون بر میلی‌متر مربع قرار دارد.
بدیهی است که سنگ گرانیت مروارید مشهد از نظر استحکام؛ دوام و مقاوت سنگی مطلوب می باشد و شما می توانید در پروژه های ساختمانی خود از این سنگ استفاده کنید.
 
از نظر وزن مخصوص
وزن مخصوص سنگ‌ های ساختمانی مستقیماً با وزن و مقاومت آن‌ ها متناسب است. در نتیجه سنگ‌های ساختمانی که وزن مخصوص ‌های بالاتری دارند نباید در سدها، دیوارهای حائل، اسکله‌ ها و بندرها مورد استفاده قرار گیرند. وزن مخصوص یک سنگ ساختمانی خوب چیزی بین 2.4 تا 2.8 است.


از نظر سختی

هنگامی‌ که از سنگ‌ ها برای کف، زیرسازی و مجراهای رودخانه ‌ها استفاده می‌شوند، سنگ ‌ها در معرض نیروهای سایشی ناشی از آب و اصطکاک قرار می‌ گیرند. در نتیجه سنگ ‌هایی که قرار است در این‌ گونه موارد استفاده شوند باید حتماً قبل از به ‌کارگیری، تحت آزمایش سختی قرار بگیرند. پیشنهاد ما به شما برای استفاده از سنگی سخت و با کیفیت سنگ گرانیت مروارید مشهد می باشد.


از نظر چقرمگی


چقرمگی، معیاری برای میزان فشرده شدن است که یک سنگ می‌ تواند تحمل کند. زمانی که سنگ ‌ها قرار است از پس ارتعاشات وسایل نقلیه و رفت ‌و آمدی که در جاده‌ ها وجود دارد بربیایند، باید به ‌اندازه کافی چقرمگی داشته باشد.

تخلخل و میزان جذب آب

سنگ‌های ساختمانی متخلخل به‌ هیچ‌ عنوان برای استفاده در ساخت‌ و ساز مناسب نیستند به‌ خصوص اگر قرار باشد در نماهای بیرونی و در معرض هوا قرار گیرند. باران اسیدی با اجزای سنگ‌ ها واکنش نشان می‌ دهد و موجب فروریختن آن‌ ها می ‌شود. در مناطق سردسیر، آبی که در حفره سنگ‌ ها باقی می ‌ماند، یخ می‌زند. از آنجا که آب در اثر یخ زدن افزایش حجم می ‌دهد، این انبساط موجب از هم پاشیده شدن سنگ ‌ها می‌شود. تخلخل سنگ ‌ها باید مورد آزمایش قرار بگیرد و سنگ ‌های متخلخل تنها باید در محل‌ هایی مورد استفاده قرار بگیرند که به‌ هیچ ‌عنوان در معرض سرمازدگی، باران و یا هیچ نوع رطوبتی قرار نداشته باشند. جذب آب مستقیماً به تخلخل سنگ وابسته است. هر چه میزان تخلخل سنگ بیشتر باشد، آب بیشتری جذب و منجر به تخریب سنگ می ‌شود.


از نظر رطوبت‌گیری

تمامی سنگ‌ های تازه خورد شده حاوی مقدار مشخصی از رطوبت هستند که به آن رطوبت طبیعی معدن می‌ گویند که باعث می‌ شود نرم‌تر باشند و راحت‌ تر بتوان روی آن‌ ها کار کرد. سنگ خوب، باید فاقد رطوبت طبیعی معدن باشد. می ‌توان به‌ صورت طبیعی، رطوبت معدن را از سنگ‌ ها گرفت. به این روند از بین بردن رطوبت، رطوبت‌گیری می‌ گوییم. معمولاً یک بازه 6 تا 12 ماهه برای رطوبت‌گیری مناسب، کافی است.


از نظر مقاومت در برابر آب و هوا


این پارامتر بیان‌ کننده میزان مقاومت بخش بیرونی سنگ در برابر آب ‌و هوا است.

از نظر مقاومت در برابر آتش

سنگ‌های ساختمانی باید فاقد کلسیم کربنات، اکسیدهای آهن و مواد معدنی با ضرایب حرارتی متفاوت، باشند. سنگ آذرین، دچار فروپاشی‌ های عمده می‌ شود چرا که کوارتز در دمای حدود 575 درجه سانتی‌گراد به اجزای ریز تجزیه می‌ شود. در مقابل سنگ‌ آهک می‌ تواند دمای بیشتری را تحمل کند، برای مثال تا 800 درجه سانتی‌ گراد و در دمای بیشتر تجزیه خواهد شد.
 
مجموعه های سنگ گرانیت مروارید مشهد ؛ زرین استون و مستر استون راهنمای شما جهت خرید و سفارش سنگ می باشد. جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر در تماس باشید.
شماره تماس   09154476393  مجموعه مستر استون 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر